Jeżeli masz skończone 13 lat, piszesz, rysujesz, fotografujesz albo robisz coś innego, czym chciałabyś podzielić się z innymi dziewczynami, koniecznie daj nam znać!

„Szajn” to dwumiesięcznik, co oznacza, że co drugi miesiąc publikujemy numer tematyczny. Teksty, rysunki i inne prace można przesyłać nam cały czas, ale artykuły, które odnoszą się do tematu „Inna” zbieramy do 15.12.

ARTYKUŁY

Od czego zacząć?

Napisz do nas na adres redakcja@szajnmag.pl i krótko się przedstaw. Opowiedz nam, czym się interesujesz, ile masz lat i o czym chciałabyś dla nas napisać. Postaraj się przedstawić nam swój pomysł możliwie dokładnie. Dzięki temu łatwiej nam będzie ocenić, czy tekst, który dopiero ma powstać (przyjmujemy wyłącznie nowe, dotychczas niepublikowane teksty), będzie pasował do „Szajn” i aktualnego numeru. W ciągu kilku dni powinnaś dostać od nas zielone światło.

Mój pomysł się spodobał. Co dalej?

Chwytaj za klawiaturę i pisz! Długość tekstu powinna zależeć przede wszystkim od jego formy (np. wywiad, wiersz, kartka z pamiętnika), ale staraj się nie przekroczyć 5400 znaków ze spacjami (liczbę znaków można sprawdzić w każdym standardowym edytorze tekstu). Jeżeli chcesz napisać dla nas coś dłuższego, np. opowiadanie albo reportaż, nie zapomnij wspomnieć nam o tym w mailu.

Uff. Skończyłam. Ale czy o czymś nie zapomniałam?

Upewnij się, że zatytułowałaś tekst i zamieściłaś pod nim krótką notkę biograficzną w trzeciej osobie liczby pojedynczej.

Przykład: Ada Iniarska (27) – wieczna studentka Uniwersytetu Warszawskiego, dumna matka trojga kotów, żyje za pieniądze rodziców i z nauczania języka angielskiego, działaczka na rzecz praw osób LGBTQ+, feministka, zapalona rowerzystka, weganka, typowy millenials.

Oczywiście możesz opublikować swój tekst anonimowo.

Wysłane. Kiedy dostanę odpowiedź?

O tym, czy Twój tekst został przyjęty, dowiesz się w ciągu tygodnia.

Czy ktoś poprawi mój tekst?

Oczywiście! W „Szajn” poprawiamy wszystkie teksty i staramy się robić to dokładnie, dlatego przygotuj się na dłuuugi proces redakcyjny. Jeżeli artykuł wymaga poważniejszych zmian, np. czegoś w nim brakuje, czegoś jest za dużo albo coś jest dla nas niejasne, dowiesz się o tym z naszych komentarzy. Postaraj się odesłać nam zmieniony tekst możliwie jak najszybciej. Jeżeli wszystko jest ok, przystępujemy do kolejnej fazy, czyli korekty. W tej fazie poprawiamy wszystkie językowe niedociągnięcia i wstawiamy przecinki na ich właściwe miejsce. Kiedy skończymy, odeślemy Ci tekst do akceptacji. Nie bądź zaskoczona, jeżeli zmian będzie sporo, a odesłany tekst będzie różnił się od wersji pierwotnej. Nie oznacza to, że Twój tekst był zły – wręcz przeciwnie! W „Szajn” publikujemy tylko dobre teksty, ale chcemy, żeby błyszczały jeszcze bardziej (nasza nazwa nie wzięła się znikąd ;), a diamentu po prostu nie da się oszlifować za jednym podejściem. Oczywiście może się zdarzyć, że zrozumiemy coś nie tak i poprawimy zdanie, które poprawek nie wymagało. Jeżeli zauważysz nasz błąd, powiedz nam o tym! Błędy zdarzają się wszystkim, ale najfajniej popełniać je razem. 🙂

ILUSTRACJE / ZDJĘCIA

Chcesz robić dla nas ilustracje lub zdjęcia? Prześlij nam swoje przykładowe prace i napisz kilka słów o sobie!

Proponujemy Ci dwa warianty:

  1. Cykl Twoich własnych ilustracji lub zdjęć z autorskim opisem

Dokument z ilustracjami i podpisami prześlij nam w dwóch wersjach:

  • jako dokument tekstowy, w którym umieścisz swoje ilustracje wraz z podpisami w takiej kolejności, w jakiej mają ukazać się na stronie
  • jedna ilustracja główna – cover – w rozmiarze 1920x1200px, z możliwie ciemną grafiką w centralnej części (na niej pojawi się biały tytuł artykułu)
  • wszystkie ilustracje osobno w formacie .jpg w rozdzielczości min. 72 dpi
  • pliki o nazwie „szajn-<tytuł artykułu>-<twoje nazwisko>.jpg

 

  1. Ilustracje do konkretnego artykułu
  • każdy artykuł opatrujemy 3-4 ilustracjami: jedną główną i dwiema, trzema dodatkowymi
  • ilustracje prześlij nam w formacie .jpg lub .gif (jeśli są ruchome) w rozdzielczości min. 72 dpi: główną (która widoczna będzie na sliderze na stronie głównej i jako zdjęcie artykułu) w rozmiarze 1920x1200px z możliwie ciemną grafiką w centralnej części (na niej pojawi się biały tytuł artykułu, pozostałe w rozmiarze 1100x640px
  • pliki o nazwie „szajn-<tytuł artykułu>-<twoje nazwisko>.jpg

 

FILMY

Chcesz zrobić dla nas video? Napisz do nas maila i pokaż nam swoje dotychczasowe nagrania, a wtedy dogadamy szczegóły.