Ostatnio nasza graficzka Basia podzieliła się swoją przedświąteczną tradycją: co roku odwiedza z mamą Targi Designu WZORY. Świąteczna edycja targów to nie tylko okazja na zakup wyjątkowych prezentów last minute, ale przede wszystkim możliwość przyjrzenia się z bliska polskiemu rzemiosłu. W tym roku 200 wystawców pokaże swoje wyroby w Domu Braci Jabłkowskich 18 i 19 grudnia. A o tym, jak to wszystko wygląda od kuchni, opowiedzieli nam organizatorzy WZORÓW.

Rok temu świąteczna edycja Targów Designu WZORY odbywała się online. Czy zeszłoroczne doświadczenie zmieniło coś w Waszym myśleniu o WZORACH?

Odnośnie myślenia – działamy szybko, wydarzenia tworzymy na dwa miesiące przed, bo nie wiemy, jak będzie. Przykładamy dużo starań do sprostania formalnym wymaganiom związanym z działalnością eventową w pandemicznych warunkach.

Zawsze mamy z tyłu głowy czarny scenariusz, na który mamy przygotowany schemat działań w internecie. Staramy się wspierać polski design w naszych kanałach social mediowych, tak więc, co by się nie działo, my będziemy robić swoje promując naszych rodzimych twórców i projektantów.

A jak pandemia wpłynęła na polskie marki rzemieślnicze? Wiem, że macie duży kontakt z twórcami, czym się z Wami dzielą?

Z całą pewnością ten czas nie był łatwy dla nas wszystkich. Niektórzy z naszych zaprzyjaźnionych rzemieślników nie poradzili sobie z konsekwencjami związanymi z pandemią i przejściem w działania online, co zmusiło ich do zakończenia swojej działalności. A z drugiej strony jest spora część projektantów, która znakomicie sprostała nowej rzeczywistości i udało im się rozwinąć swoje marki. 

Organizując WZORY od 2013 roku macie idealną pozycję, by obserwować zmiany w polskim wzornictwie. Jakie są tegoroczne trendy w projektowaniu? W którym kierunku, Waszym zdaniem, idą te przemiany?

Obserwując sytuację tak długo możemy zdecydowanie stwierdzić, że zmieniło się bardzo dużo. Głównie ze względu na dynamiczny rozwój branży, ilość nowych marek oraz coraz lepszą ofertę kierunków związanych z designem. Te wszystkie czynniki wpływają na zdrową konkurencję, dzięki której poprzeczka z roku na rok jest postawiona coraz wyżej. Z biegiem lat obserwujemy też wzrost świadomości związanej z projektowaniem ze zrównoważonych materiałów, które pozwalają na poczucie bliskości z naturą.

Czy po tym czasie jest jeszcze ciągle coś, co Was w polskim designie zaskakuje? Odkryliście ostatnio coś nowego?

Każdy rok przynosi za sobą nowe trendy i zmiany oraz zaskakuje nas czymś nowym.

Tym co zaobserwowaliśmy w roku 2021 jest trend slow life. który ma odbicie w projektowaniu. Chcemy zwolnić i żyć nieśpiesznie. Jesteśmy bardziej uważni na piękno i jakość tego, czym się otaczamy. Coraz częściej widzimy, że projektanci sięgają do przeszłości, aby kreować przyszłość. Spoglądają z uwagą na nasze dziedzictwo i zdobycze kulturowe, odkurzając stare pamiątki, aby uciec do czasów prostszego życia.

Na przykład w tym roku na salony powrócił romantyczny styl art deco, który narodził się w dwudziestoleciu międzywojennym jako sprzeciw dla niezdyscyplinowanej secesji. 

WZORY to także towarzyszące im warsztaty. Moją uwagę zwróciły te prowadzone przez Fundację Kobiety Wędrowne. Czy możecie powiedzieć o nich coś więcej?

W tym roku podczas organizowanych przez nas warsztatów z Fundacją Kobiety Wędrowne odwiedzający będą mieć okazję do samodzielnego szycia na maszynach drobnych prezentów z świątecznymi wzorami i ornamentami kaukaskimi. 

Wszystko odbędzie się pod okiem specjalistek z Czeczeni – fundatorki i prezeski Fundacji Kobiet Wędrownych Khedi Alievy oraz krawcowej i projektantki Aminat Zhabrailovy. 

Ta część programu jest również połączona z rozmowami o świątecznych i rodzinnych tradycjach w Polsce i na Kaukazie Północnym oraz integracji uchodźczyń i uchodźców w Polsce.

Przyznam, że lubię świąteczne zakupy, ale też coraz bardziej staram się ograniczać świąteczne wydatki, kupować rzeczy z namysłem, a często prezenty robić samodzielnie. Myślę, że nie jestem sama w tym podejściu. Jak Wy odnajdujecie się w nurcie świadomej konsumpcji?

W pełni podzielamy Twoje zdanie i w tym roku wychodzimy naprzeciw takim oczekiwaniom. 

W naszej strefie “Zrób prezent” odwiedzający znajdą serię warsztatów, na których zrobią m.in. własnoręcznie pleciony świąteczny wianek do powieszenia na drzwiach lub położenia na świątecznym stole, barwione naturalnymi roślinnymi sposobami ozdoby świąteczne, jedwabne gumki do włosów scrunchy lub apaszki, naturalne kosmetyki takie jak ziołowy probiotyczny tonik do twarzy, czy naturalny antyperspirant. 

A to jeszcze nie wszystko! Pełen program (także dla dzieci) dostępny jest w wydarzeniu na Facebooku.

Gdańsk, Fundacja Kobiety Wędrowne podjęła inicjatywę nieodpłatnego szycia maseczek ochronnych. Nz. Khedi Alieva. 18.03.2020 fot. Anna Rezulak / KFP

Ok, na koniec trochę osobiście – jakby byłby Wasz wymarzony świąteczny prezent? Może to coś, co można znaleźć na jednym ze stoisk?

Naszym wymarzonym prezentem na święta byłby powrót do normalności i zażegnanie wszystkich kryzysów, z jakimi mamy od dwóch lat do czynienia. Polecamy Wam odwiedzić nas w Domu Braci Jabłkowskich 18-19 grudnia i wybrać coś samemu spośród ponad 200 wystawców, których udało nam się w tym roku zebrać.


Szajn objęło matronatem wydarzenie WZORY NA ŚWIĘTA.

Wywiad: Ilustracja: Anna Ślusareńka (29) – od początku współtworzy redakcję „Szajn”. Fake gamer girl, uwielbia horrory, ukulele i retro sukienki. Martwi się na zapas i nieustannie wszystkim przejmuje, równocześnie marząc, że „zrobi się samo”.
Instagram: @luludewild