Szajn powstało w 2017 roku  jako inicjatywa koleżanek, miało być małą kroplą w internetowym morzu, w której swobodnie mogłybyśmy_libyśmy rozmawiać o rzeczach wielkich i codziennych. I chociaż to zawsze będzie podstawa naszego działania, dziś widzimy, że potrzeba głębszych, systemowych zmian, które zapewnią kobietom* wpływ na otaczającą rzeczywistość oraz bezpieczną i powszechną obecność w życiu publicznym.

Przez publikowane treści dajemy odwagę i inspirację do działania, zabierania głosu i podejmowania wyzwań. 

Nasz magazyn to przestrzeń do eksperymentowania, nauki i popełniania błędów. Nie zgadzamy się na media marginalizujące rolę kobiet*, pomijające perspektywę młodych, nastawione na konflikt i przemoc. Nie zgadzamy się także na media uzależniające wartość kobiety* od jej wyglądu, w których nie ma miejsca na różnorodność.

Dzięki osobom takim jak Ty, możemy tworzyć niezależne medium bez hejtu.

Co robimy?

  • Opublikowałyśmy_liśmy ponad dwadzieścia numerów magazynu i współpracowałyśmy_liśmy z ponad 1400 autorkami_ami tekstów i ilustracji z całej Polski. 
  • Co dwa tygodnie emitujemy nowy odcinek podcastu “Szajn na głos”
  • Przełamujemy tabu i organizujemy warsztaty ciałopozytywne o waginach i wulwach w miastach i miasteczkach
  • Promujemy wartościowe inicjatywy i kulturę, szczególnie tworzoną przez kobiety i osoby LGBTQA+
  • Nasz feminizm jest zaangażowany. Jesteśmy częścią Okresowej Koalicji, gdzie walczymy z ubóstwem menstruacyjnym oraz Narady o Równej Godności Płci Ashoki, w której działamy na rzecz równości młodych osób. Współpracujemy m.in. z Akcją Menstruacją, Fundacją Kobiety Wędrowne, Fundacją Spunk, akcją “Organizacje społeczne. To działa”, HERdocs, Krytyką Polityczną, Fundacją Stefana Batorego (kampania Wolna Szkoła) i innymi organizacjami. Jesteśmy częścią sieci programu WzmocniONE.

W co zainwestujemy?

Obecnie w Szajn pracuje jedna osoba. Jednak reszta naszego stałego zespołu redakcyjnego oraz osoby tworzące teksty i ilustracje nie otrzymują wynagrodzenia. Wierzymy, że nawet najmniejsza regularna kwota przybliża nas do wypłacania wynagrodzenia pozostałym osobom działającym w Szajn, rozwijania zespołu i organizacji warsztatów w większej liczbie miejscowości. Naszym celem jest dalsze tworzenie bezpiecznej przestrzeni w internecie i poza nim.

Wspólnie możemy SZAJNOWAĆ rzeczywistość!

Możesz nas wesprzeć przelewem tradycyjnym na nasze konto w Santander Bank Polska SA: 26 1090 2590 0000 0001 4676 8483 (Tytuł wpłaty: Darowizna na cele statutowe Fundacji Szajn)

Darowizna w całości przekazywana jest na realizację celów statutowych Fundacji Szajn. Zapoznaj się z naszymi celami w statucie Fundacji. Przeczytaj o zasadach dotyczących darowizn na cele statutowe w regulaminie udzielania darowizn. Przeczytaj o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych w polityce prywatności.