Hiperbolizowane proporcje, pastelowe kolory i elementy surrealistyczne. Ten cykl ilustracji jest jednym z pierwszych, narysowanych w podobnej stylistyce, i jest dla mnie najbardziej osobistym.

Pomysł na eksperyment z proporcjami ludzkiego ciała powstał jak przeciwieństwo akademickiego rysunku, który przez kilku lat studiowałam na uczelni. Takie podejście dawało poczucie wolności.

Nie mogę jednak powiedzieć, że ignoruję wszystkie reguły: kolor, kompozycja i forma wciąż są dla mnie bardzo istotne.

Kobiece postacie w surrealistycznych dekoracjach, przypominających sceny ze snu, balansują na granicy realnego i wymyślonego świata.

Przedmioty codziennego użytku, takie jak na przykład telefon komórkowy lub lampa stołowa, wzmacniają efekt surrealizmu, ale wskazują na to, że moje bohaterki nie są całkowicie efemeryczne, są także współczesnymi kobietami.

Wszystkie są wymyślonymi postaciami, jednak, wierzę w to, że w pewnym sensie każdy twórca nieumyślnie rysuje sam siebie.

Gra z proporcjami ciała nie jest dla mnie bezmyślnym zniekształceniem, tylko próbą odnalezienia harmonii i piękna w nietypowych formach.


Autorka tekstu i ilustracji: Oleksandra Balytska – urodziła się w Kijowie w roku 1995. Ukończyła studia magisterskie na ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową oraz tworzy własne projekty graficzne.
Instagram: @alapictures