Młoda dziewczyna tonie przedwcześnie ułożona w pościeli. Widzi całe konstelacje zdarzeń. Tych prawdziwych i tych zmyślonych. Łączy je, splata ze sobą w jeden warkocz, kreując wizje. Marzy o śnie, lecz on nie chce nadejść, a podświadomość podsuwa coraz to nowe kadry, które powracają co noc, skutecznie go przepędzając. Czy czuje się źle, nie mogąc zasnąć?

Starszy mężczyzna zastanawia się, czy ktokolwiek wobec pędu codzienności przystaje na moment, by wystawić twarz do porannego słońca? Sam robi to każdego dnia. Czy szkoda mu czasu na zatrzymanie się?

Park. Słoneczny, wiosenny dzień. Jakaś para całuje się na ławce. Przechodzący obok postronni obserwatorzy zerkają z dezaprobatą na ich poczynania, lecz oni, zanurzeni we własnym świecie, łączą swoje oddechy, jakby oddychali tym samym powietrzem, jednymi płucami i stapiają bicie serc w jeden rytm. Czy obchodzi ich to, co społecznie akceptowalne lub nie?

W hospicjum ktoś po długiej walce kończy swoje życie. Zapadając w sen po raz ostatni, uśmiecha się radośnie. Boi się?

Mały chłopiec zajada ulubione lody ufundowane z kieszonkowego. Skwar leje się z nieba, a on buja się na huśtawce, nie zwracając uwagi na opłakany stan placu zabaw przed blokowiskiem. Nie dostrzega szarości otoczenia?

W pustostanie na brudnym materacu zniszczony narkoman aplikuje sobie “złoty strzał”. Co czuje, gdy mijają ostatnie drgania euforii w jego ciele?

Co łączy wszystkich tych ludzi? Może wszystko to dzieje się jednocześnie, w tym samym czasie? Może są oddaleni od siebie o dziesiątki kilometrów, a może przebywają w tym samym mieście? Czy słowo określające stan ich wszystkich jest tylko zlepkiem liter, czy osobistym doświadczeniem? Jest odczuciem dającym się opisać jednym wyrazem, czy całą serią wypracowań i referatów? I wreszcie czy zawsze coś dobrego dla jednostki musi być też jednocześnie dobre dla ogółu?

Jedno słowo – tyle pytań.

__________________________________

autorka tekstu: Aleksandra Alex Sobkowiak  – urodzona w 1990 roku. Amatorsko tworzy opowiadania i wiersze, inspiracji upatruje w otoczeniu, ludziach i w muzyce i obrazach – tych prawdziwych i wyobrażonych.

autorka ilustracji: Ola Perec (28) – ilustratorka, designerka, rzeźbiarka oraz pasjonatka malarstwa batikowego. Tworzy, inspirując się naturą. Uwielbia tematy związane ze zwierzętami, magią, która jest w ludziach i w świecie. Jej prace można zobaczyć tutaj: https://www.behance.net/olaperec9c61