Kojarzycie mema z pytaniem: „kiedy ostatnio zrobiłeś coś po raz pierwszy?” Marnując czas w Internecie, natknęłam się na niego gdzieś pomiędzy zdjęciami z wakacji a filmikami z niezdarnymi szczeniaczkami. Spędzając wolny dzień w piżamie, z kotem leżącym u boku i zapaloną świeczką na stoliku, zaczęłam się zastanawiać, czym mogłabym się pochwalić, gdyby tego dnia ktoś zadał mi to pytanie. Tym, że się wyspałam? Tym, że poświeciłam chwilę więcej na pielęgnację? Tym, że zjadłam dobry obiad? Głębokie westchnienie. Mój wolny dzień przebiegł całkiem rutynowo, a ja z tego powodu zawstydziłam się przed samą sobą. W końcu tego dnia nie zrobiłam nic niesamowitego.

Jakiś czas później zobaczyłam temat najnowszego numeru Szajn – wystarczy. Czytając krótkie wprowadzenie, przywołałam w głowie tamtą sytuację i zrozumiałam, że sama sobie narzucam presję. Chciałabym codziennie wspinać się na wyżyny własnych ambicji, nieustannie zdobywać szczyty i stawiać poprzeczkę coraz wyżej. I nic w tym złego! Byleby w zgodzie ze swoimi potrzebami i dla samej siebie, a nie pod presją otoczenia. Nie muszę gonić za sukcesem, na siłę wpasowywać się w swoje i cudze wyobrażenia. Mogę zwolnić, poświęcić dzień myślom i odpocząć.

Kiedy ostatnio powiedziałaś sobie „wystarczy”? Przekręcając popularne w sieci pytanie, chcę dać sobie czas i swobodę, żeby dzisiaj być po prostu sobą. Nie chcę czuć się winna, że wybieram wolniejsze tempo i własny komfort. Nie chcę się tłumaczyć, że dzisiaj troszczę się tylko o siebie. Korzystając z uroków jesieni, chcę bez wyrzutów sumienia zostać w domu i wsłuchać się w swoje potrzeby – nawet jeśli największym przebojem dnia miałaby być gorąca kąpiel z lampką wina. Jeśli tylko chcę, to wystarczy. Jeszcze zdążę podbić świat.


Autorka tekstu i ilustracji: Patrycja Kulig – przygody i wyzwania lubi niemal tak bardzo, jak leniwe popołudnia w łóżku z kotem i chłopakiem. Maluje i tworzy grafiki. Marzy o podróżach, które stopniowo realizuje. Planowanie wycieczek rozpoczyna wyszukaniem najbardziej intrygujących miejscówek z jedzeniem. 
Instagram: @patcoolig