Kiedy kończyłam liceum, byłam przerażona tym, co mnie czeka. Po 11 latach edukacji, w której na wszystko była jedna właściwa odpowiedź, a moje umiejętności określano skalą od 1 do 6, muszę nagle obwieścić całemu światu, że chcę zostać…….(uzupełnij), a potem zacząć realizować ten plan. Nie miałam jasnych kryteriów, jak taką decyzję podjąć, nie było opcji a), b), c), jak na maturze. Nie bardzo nawet wiedziałam, co tak naprawdę lubię robić i w czym jestem dobra. Przede mną z jednej strony było morze różnych możliwości, dziesiątki kierunków studiów i zawodów do wyboru, a z drugiej, niewiedza „z czym to się je”, bo wokół mnie nie było zbyt wiele osób, które zajmowały się tym, co jakkolwiek mnie interesowało.
Nie miałam w szkole zajęć z budowania poczucia własnej wartości, ćwiczenia odwagi i poznawania swoich mocnych stron. Był internet, rodzice, nauczyciele, nawet doradca zawodowy, ale wciąż ten moment wyjścia z bezpiecznej przestrzeni szkoły do prawdziwego świata był dla mnie przerażający i nieoswojony. Lubiłam rysować, byłam niezła z matmy, a ktoś kiedyś powiedział mi, że architekt to dobry zawód, w grę wchodziła też mechatronika. Szczerze mówiąc, chyba nawet nie wiedziałam, co się robi po mechatronice. Właściwie to nie wiedziałam nawet, co się robi po architekturze. Teraz już dobrze to wiem, ale potrzebowałam 4 lat studiów i mnóstwa odwagi, żeby przekonać się, że to nie dla mnie.
ZMAPUJ SIEBIE to projekt-eksperyment, który stworzyłyśmy wspólnie z Pauliną Anną Galanciak. To cykl warsztatów, podczas których wspieramy licealistki w odważnym i świadomym planowaniu swojej przyszłości i staramy się im pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: co zrobić z tym życiem? Pierwsza edycja ZMAPUJ SIEBIE odbyła się w Olsztynie, naszym rodzinnym mieście. Podczas spotkań z 9 niesamowitymi licealistkami – Emilką, Darią, Igą, Weroniką, Agatą, Moniką, Pauliną, Kamilą i Adą – próbowałyśmy, smakowałyśmy, doświadczałyśmy i redefiniowałyśmy słowa „niemożliwe” i „porażka”. Z Pauliną pomagałyśmy dziewczynom określić ich dotychczasowe doświadczenia, wzmocnić pewność siebie i pogłębić wiedzę o rynku pracy tak, aby lepiej rozumiały siebie i miały odwagę postawić się w nowych sytuacjach. Korzystając z metodologii Design Thinking, uczestniczki projektowały możliwe scenariusze swojego dalszego rozwoju i testowały je w szybki i prosty sposób. Spotykały się z mentorkami, mądrymi, dojrzałymi kobietami, które obrały nieoczywiste ścieżki zawodowe i rozmawiały o tym, jak wygląda ich praca, jakie mają wyzwania i z czym wiąże się taki wybór.
ZMAPUJ SIEBIE jest dla mnie piękną przygodą i działaniem na pograniczu ważnych dla mnie tematów – edukacji, pracy z dziewczynami i designu. Dzięki temu projektowi poznałam niesamowicie odważne, świadome i wrażliwe nastolatki, które z odwagą podejmują decyzje o tym, co dalej. To też niesamowite doświadczenie mierzenia się z lękami przed nieznaną przyszłością. Bo przecież każdy z nas trochę się jej boi, nie tylko w liceum, prawda?
Zobacz ZMAPUJ SIEBIE w social media:
https://www.facebook.com/zmapujsiebie/
https://www.instagram.com/zmapuj.siebie/
Projekt innowacyjny ZMAPUJ SIEBIE realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”, www.transferhub.pl/ Transfer HUB – inkubator innowacji społecznych
zdjęcia: Paulina Anna Galanciak (27) – absolwentka Filologii Hiszpańskiej i Filologii Francuskiej (Uniwersytet Wrocławskiego, Wrocław) oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii afa. Od 2015 roku pracowała w Brave Festival jako asystentka producenta, od 2016 roku jako Producentka Wykonawcza; od 2014 roku – jako Koordynatorka Projektów dla TIFF Festival i TIFF Center; od 2017 – jako Menedżerka Fundacji Jubilo. Od 2014 roku animatorka i prowadząca warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży i seniorów w ramach TIFF Academy. Prowadziła też warsztaty dla Wrocławskich Ścieżek Tolerancji, Narodowego Forum Muzyki, Makerspace Pralni w Sokołowsku. Zaangażowana w organizację MIASTOmovie, Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy, 15. Biennale Sztuki Mediów WRO, TIFF Festival 2013, 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe Horyzonty”, „Dni Afryki w Olsztynie”, AfryKamer, Asymmetry Festival. Bierze udział w licznych projektach wydawniczych (tłumaczenia, redakcja, korekta, fotografie). Pomysłodawczyni kolektywu artystycznego „Odkrytki. Kochanym ciotkom”, który zarówno w latach 2014-2016 czterokrotnie wygrał dofinansowanie z Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu mikroGRANT na projekty fotograficzne. Strona www: http://oko-galanciak.com