To są słowa popularnej piosenki z lat 90., która była puszczana w białoruskim radio. Bardzo lubiłam siedzieć w małej kuchni i jej słuchać. Później przychodziła mama, gotowała pyszną kolację i „pogoda w domu” robiła się przyjemniejsza.

Jako dziecko zawsze byłam ciekawa, jaką pogodę ducha mają poszczególne osoby i jak można zadbać o czystość swojego emocjonalnego stanu. Przychodziłam do swojej przyjaciółki, która mieszkała obok, i zawsze czułam ciepłą atmosferę dobroci w jej domu. Czasami mama zostawiała mnie u innej sąsiadki w jej mieszkaniu. I tam już czułam ponury, „deszczowy” niepokój.


Jestem pochodzenia białoruskiego i przeprowadzka do obcego kraju była moim świadomym wyborem. Otworzył mi on drogę do dogłębnego poznania „domu wewnętrznego”. Wtedy zaczęłam dbać o klimat, który tworzą moje uczucia. Zwracałam uwagę na wewnętrzny ogród duszy, starałam się utrzymać go w czystości i pięknie.


Jako osoba zza polskiej granicy często czułam się samotnie w nowym kraju. Wtedy ratowała mnie Matka Ziemia, która zawsze otula swoim ciepłem. Dlatego ziemia, lasy i cała przyroda były dla mnie jak kochający rodzic. Kiedy miałam dość trudny okres w życiu, pomogły mi dźwięki lasu. Zaczęłam medytować i jeszcze głębiej obserwować swój wewnętrzny dom, bo świat zewnętrzny wprowadzał zbyt dużo chaosu do mojego umysłu. Ale najważniejszą zmianą stało się zrozumienie swojego połączenia z przyrodą. I kiedy odczułam tę więź, bardzo świadomie zaczęłam dbać o przestrzeni wokół mnie.

To jest nieskończony proces zmiany. Wierzę, że fundamentem globalnych zmian jest krok w stronę poznania swojej “przyrody wewnętrznej”. Obserwując to, doszłam do wniosku, że nic nie dzieje się przypadkowo. Jeżeli Ziemia cierpi i doświadcza jakichś zmian, to moje wnętrze również to odczuwa. Ziemia jest domem, który ma swój fundament w sercu każdego człowieka.


Tekst i ilustracje: Mariya Yakimovich – urodziła się na Białorusi. W 2012 r. ukończyła liceum plastyczne w Mińsku na Wydziale Grafiki i Designu. Dwa razy brała udział w międzynarodowym plenerze w Katowicach. Później przeprowadziła się do Polski i rozpoczęła studia na ASP im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Grafiki. Zajmuje się nie tylko malarstwem i grafiką, lecz także animacją, ilustracją i fotografią.

Korekta: Anita Głowacka (24).

Publikacja jest częścią kampanii #KlimatNaZmiany koordynowanej w Polsce przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie. Kampania #KlimatNaZmiany („End Climate Change, Start Climate for change #ClimateOfChange – A Pan-European campaign to build a better future for climate-induced migrants, the human face of climate change” nr CSO-LA/2019/410-153) jest współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej oraz dotacji NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO (umowa nr 5/PROO/1b/2020).