Jedną z najfajniejszych spraw w życiu jest próbowanie nowych rzeczy. Zanim przejdziemy do konkretów, najpierw pytanie. Z czym kojarzy Ci się programowanie? Z matematyką i fizyką? Z kimś w bluzie z kapturem siedzącym przed komputerem i pijącym hektolitry kawy? Z kimś, kto od dziecka koduje i składa komputery? A co, jeśli powiem Ci, że takie wyobrażenia są bardzo stereotypowe i w większości przypadków błędne? I dodam, że Ty też możesz zacząć programować? I to już dziś.

Cofnijmy się trochę w czasie. Dokładnie 10 lat temu miałam 18 lat i moim marzeniem było zostanie indologiem i tłumaczenie indyjskiej literatury. Gdyby ktoś wtedy powiedział mi, że będę kiedyś programować, pewnie bym go wyśmiała. A jednak, stało się tak, że zrozumiałam, iż tłumaczenie literatury to nie jest do końca to, w czym się odnajduję. I tak, po spróbowaniu pracy w banku, domu maklerskim, a potem korporacji, postanowiłam zobaczyć, na czym polega programowanie. I zupełnie przepadłam. A dziś, po ponad roku nauki, programowanie to moja praca. I choć jeszcze wiele przede mną, nie sądziłam, że znajdę coś, co daje taką satysfakcję i dużo wyzwań.

Często sobie coś wyobrażamy, ale nigdy tego nie próbujemy. Mamy w głowie swoje wizje, które mogą nas powstrzymywać przed zrobieniem pierwszego kroku. Bo co inni powiedzą. Bo to przecież nie dla mnie. Nawet, gdy nie ciągnie Cię do matematyki i fizyki, warto spróbować swoich sił w kodowaniu. Tutaj nie jest najważniejsze, czy umiesz wyliczyć promień koła. Bardziej chodzi o logiczne myślenie, działanie zgodnie z konkretnymi zasadami, umiejętność identyfikowania problemów. Z kolei szukanie dla nich rozwiązań uczy bardzo płynnego poruszania się w internecie. W dodatku to programowanie to bardzo przydatna rzecz w dzisiejszych czasach. Jesteśmy świadkami niezwykłego postępu technologicznego i pewnie za kilka lat umiejętność programowania, choćby na podstawowym poziomie, będzie powszechna i wymagana. Co więcej, już dzisiaj programiści nie narzekają na brak pracy i to dobrze płatnej.

Od czego zacząć? Oczywiście poszukaj źródeł w internecie! To kopalnia wiedzy i darmowych materiałów do kodowania. Po pierwsze, zajrzyj na stronę codecademy.com, gdzie znajdziesz mnóstwo darmowych kursów. Na początek warto przyjrzeć się tym związanym z technologiami front-endowymi, czyli umożliwiającymi budowę stron internetowych. Chodzi tutaj o takie języki jak HTML, CSS i JavaScript. To super pomysł na pierwsze spotkanie z kodem. Zyskasz dzięki nim ogólne pojęcie o tym, jak wygląda kodowanie, i będziesz umiała stworzyć prostą stronę internetową. Albo nawet lepiej, będziesz mogła napisać jakąś aplikację, której potrzebujesz. Może listę zadań, jakąś grę na nudne wieczory albo aplikację do nauki słówek?

Dobrym rozwiązaniem na początek przygody z kodem jest też poszukanie darmowych warsztatów w Twoim mieście. Obecnie jest mnóstwo inicjatyw, które wspierają dziewczyny w programowaniu. Warto poszukać, czy w Twoim mieście są jakieś spotkania organizowane na przykład przed Geek Girls Carrots, Rails Girls, girls.js czy PyLadies. Super jest spotkać się z innymi osobami, które chcą nauczyć się czegoś nowego i – zupełnie tak jak Ty – dopiero zaczynają w świecie kodowania. Oczywiście kopalnią wiedzy na temat tego typu wydarzeń oraz materiałów są blogi oraz grupy na Facebooku. Szukasz motywującej społeczności i lubisz dziewczyńską energię? Dołącz do grupy Programuj, dziewczyno!

Nadal uważasz, że kodowanie nie jest dla Ciebie? A może właśnie czujesz, że to coś, co może Ci się spodobać? Jest tylko jeden sposób, by się przekonać! Po prostu spróbuj! Nie wahaj się więc i jeszcze dzisiaj zrób jakiś prosty kurs. I zobacz, że kod może być fajny!

Autorka tekstu: Joanna Bochyńska – z wykształcenia indolog, ostatnimi czasy z pasji i zawodu – programistka; postanowiła jakiś czas temu nauczyć się programowania i konsekwentnie to realizuje; pisze o pierwszych krokach w świecie kodu i zmianie branży na blogu Wake up and Code i zachęca dziewczyny do kodowania w ramach grupy Programuj, dziewczyno!

Autorka ilustracji: Izabela Piotrowiak – projektantka graficzna i ilustratorka pracująca pod nazwą Polarnoid. https://polarnoid.tumblr.com/