ZMAPUJ SIEBIE to projekt-eksperyment, który stworzyły Paulina Łoś i Paulina Anna Galanciak. To cykl warsztatów, podczas których dziewczyny wspierają licealistki w odważnym i świadomym planowaniu swojej przyszłości i starają się pomóc im w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: co zrobić z tym życiem? Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj.

Podczas pracy nad ZMAPUJ SIEBIE Pauliny porozmawiały z kilkunastoma inspirującymi, niesamowitymi kobietami ze swojego otoczenia. Każda z nich opowiedziała, czym się zajmuje, czy lubi to, co robi, jak doszła do miejsca, w którym jest teraz, jaką najważniejszą radę dostała i – co najważniejsze – jaką radę dałaby samej sobie będącej w liceum. Dziś przedstawiamy Wam Magdalenę Malinowską z Rails Girls Warsaw.

Warto pytać, bo jak nie zapytasz, to odpowiedź zawsze brzmi „nie”.

Czym się zajmujesz?

Jestem programistką, organizatorką warsztatów dla kobiet Rails Girls Warsaw i inicjatywy .Class.

Lubisz to, co robisz?

Uwielbiam! Bardzo długo nie wiedziałam, czym chcę się w życiu zajmować i często zmieniałam zdanie. Dopiero jak zaczęłam programować, to wiedziałam, że to dla mnie. To trochę jak nieustanne rozwiązywanie zagadek.

Jak wyglądała twoja ścieżka edukacyjna i zawodowa?

Studiowałam Mechatronikę na Politechnice Warszawskiej na specjalizacji fotonika. Docelowo planowałam zajmować się budowaniem laserów. Po studiach dość długo szukałam pracy (nie ma w Warszawie zbyt wielu firm w tej konkretnej specjalizacji). Wtedy też moi znajomi wpadli na pomysł startupu, do którego trzeba było zbudować aplikację webową. I w ten sposób zaczęłam przerabiać tutoriale, a ostatecznie tworzyć moją pierwszą aplikację webową. Startup nie wypalił, ale nauczyłam się tworzenia ich od podstaw i dołączyłam do prac nad organizacją Rails Girls Warsaw. Poszłam na pierwszą rozmowę do firmy, która zdecydowała się mi pomóc w nauce, a ostatecznie mnie zatrudniła. Pracowałam tam 4.5 roku, a od roku pracuję dla szwedzkiego startupu.

Jaka jest najlepsza porada, którą kiedykolwiek dostałaś?

Warto pytać, bo jak nie zapytasz, to odpowiedź zawsze brzmi „nie”.
Na przykład w tej sytuacji, jak parę lat temu, kiedy przyjaciele przekonali mnie, że warto spróbować i odezwać się do dziewczyn, które wtedy zaczęły ogarniać Rails Girls Warsaw i zapytać, czy nie potrzebują pomocy. I to był początek pięknych przyjaźni, miłości do społeczności Railsowej, a pośrednio też pierwszej pracy jako programistka.

Gdybyś mogła dać poradę samej sobie, kiedy byłaś w liceum – co byś powiedziała?

Że to OK, że w wieku nastu lat jeszcze nie wiemy, gdzie będziemy za 10-20 lat. Ale też, że warto ryzykować, zmieniać, próbować różnych rzeczy.

 

Zobacz ZMAPUJ SIEBIE w social media:

https://www.facebook.com/zmapujsiebie/

https://www.instagram.com/zmapuj.siebie/

 

 

Projekt innowacyjny ZMAPUJ SIEBIE realizowany jest w ramach projektu grantowego „TransferHUB generowanie, wsparcie grantowe i inkubacja innowacji społecznych. Przejście z systemu edukacji do aktywności zawodowej”, www.transferhub.pl/ Transfer HUB – inkubator innowacji społecznych

 

_______________________________________________________

 

autorki: Paulina Łoś (27) – część redakcji „Szajn”. Zajmuje się grafiką, ilustracjami, a jakiś czas temu miała markę odzieżową. Często zmienia zdanie i wiecznie szuka nowości i świeżości. Jest bardzo zapominalska, ale jej przyjaciele zawsze jej wybaczają. Lubi, kiedy dzieją się rzeczy, ale też kocha leniwe nic-nie-robienie (tylko nigdy jej nie wychodzi). Strona: http://rzeczy-pauli.tumblr.com/, instagram: https://www.instagram.com/paulina.julia.los/

Paulina Anna Galanciak (27) – absolwentka Filologii Hiszpańskiej i Filologii Francuskiej (Uniwersytet Wrocławskiego, Wrocław) oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii afa. Od 2015 roku pracowała w Brave Festival jako asystentka producenta, od 2016 roku jako Producentka Wykonawcza; od 2014 roku – jako Koordynatorka Projektów dla TIFF Festival i TIFF Center; od 2017 – jako Menedżerka Fundacji Jubilo. Od 2014 roku animatorka i prowadząca warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży i seniorów w ramach TIFF Academy. Prowadziła też warsztaty dla Wrocławskich Ścieżek Tolerancji, Narodowego Forum Muzyki, Makerspace Pralni w Sokołowsku. Zaangażowana w organizację MIASTOmovie, Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy, 15. Biennale Sztuki Mediów WRO, TIFF Festival 2013, 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe Horyzonty”, „Dni Afryki w Olsztynie”, AfryKamer, Asymmetry Festival. Bierze udział w licznych projektach wydawniczych (tłumaczenia, redakcja, korekta, fotografie). Pomysłodawczyni kolektywu artystycznego „Odkrytki. Kochanym ciotkom”, który zarówno w latach 2014-2016 czterokrotnie wygrał dofinansowanie z Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu mikroGRANT na projekty fotograficzne.