Niedostatek
Lynn Steger Strong
Wydawnictwo FameArt

Niedostatek to historia, która wciąga od swoich pierwszych stron. Trafia w czułe punkty, przygniata, pokazuje codzienne, ludzkie ułomności. Uznana za najlepszą książkę roku 2020 przez „Time Magazine”, „The Los Angeles Times”, „NPR”, „Vulture”, „The New Yorker” oraz „Kirkus”.

Elisabeth, główna bohaterka książki, mieszka w Nowym Jorku. Ma męża, dwoje dzieci i problemy, z którymi boryka się wiele ludzi. Jest przepracowana, przemęczona, zmaga się z bankructwem, depresją. Żyje rutyną. Wstaje codziennie przed świtem, by przebiec kilka kilometrów po okolicy i poukładać swoje sprawy w głowie. Wraca, bierze prysznic, często dołącza do niej mąż i uprawiają seks. Po wszystkim ubiera się i przygotowuje wspólne śniadanie dla rodziny, po czym przytula dzieci i wychodzi do pracy. Nie czuje się w niej spełniona, nie potrafi znaleźć wspólnego języka z innymi pracownikami i czuje się niezrozumiana przez dyrekcję. Po wypełnieniu służbowych obowiązków wraca do domu, je kolację wcześniej przyrządzoną przez męża, usypia dzieci, bierze prysznic, czyta książkę, a potem zasypia.

“Trzy godziny przed końcem mojej zmiany dzwonią z przedszkola naszej starszej córki. Stale zapominają, że mają dzwonić do mojego męża, który w tygodniu jest w domu i zajmuje się dziećmi pod moją nieobecność. Nasze dziecko wetknęło sobie do nosa koralik. Mam przyjechać i zabrać je do lekarza. Już chcę powiedzieć higienistce, że ma zadzwonić do mojego męża, ale zmieniam zdanie: odpowiadam, że zaraz będę.”

Okładka książki Niedostatek
Niedostatek, Lynn Steger Strong,
Wydawnictwo FameArt

Wraz z zagłębianiem się w fabułę, czytelnik_czka dowiaduje się, że główna postać jest bardzo złożona. Bohaterka opowieści na co dzień zmaga się z problemami w pracy, trudnościami w relacji ze swoimi rodzicami. Autorka porusza tematy, które są niewygodne, trudne do wyartykułowania.  Z jednej strony pokazuje jak niełatwo jest żyć z niedostatkiem pieniędzy, a z drugiej, jak ich nadmiar źle wpłynął na relacje między bohaterami.

Niedostatek opowiada także o wieloletniej przyjaźni, która, mimo że niesie ze sobą trudności, jest dla głównej bohaterki bardzo ważna. Sarah, dawna przyjaciółka Elisabeth, przyjaźniła się z główną bohaterką w czasach studenckich. Popełnione w ich relacji błędy sprawiły, że ich drogi się rozeszły. Sarah ma jednak podobne problemy w życiu co główna bohaterka. Czy to sprawi, że ich losy znowu się połączą?

Nade wszystko “Niedostatek” czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Podróż, w którą zabiera nas autorka bywa trudna, wzruszająca, niewygodna, ale przede wszystkim odpręża i daje nadzieję, że każdy koniec jest początkiem czegoś nowego, a często także i pięknego!


Autorka tekstu: Klaudia Buszek – poszukiwaczka szczęścia i spokoju, z zawodu dziennikarka, z pasji obecnie podcasterka. Kocha naturę, fotografię analogową i inspirujących ludzi.

Autorka ilustracji w nagłówku: Basia – była przyszła chemiczka, przyszła fizyczka, przyszła tancerka. Obecnie studentka 2, od października, roku grafiki Warszawskiej ASP. W wolnych chwilach lubi chodzić po górach i pić sok marchewkowy. 
Instagram: @s.ynak