Ludzie są istotami stworzonymi do czucia. Do czucia wewnętrznego i do czucia zewnętrznego. Potrzebują odbierać bodźce z otoczenia. Bodźce pochodzące również od innych ludzi. 

Dotyk: podanie ręki na powitanie. 

Dotyk: przytulenie na zgodę. 

Dotyk: elektryczna iskierka skacząca z jednego ciała na drugie w momencie, gdy zetkniemy palce. 

Dotyk to część procesu poznawania świata. Dlatego zrób sobie wycieczkę krajoznawczą. Dotknij miejsca w którym kostka zamienia się w łydkę i suń dalej, przez zgięcie kolana do uda, miejsca, w którym przechodzi dalej w biodro. Lekkiego wcięcia w talii, przez żebra, piersi, obojczyki. Do miejsca, gdzie bark przechodzi lekkim łukiem w szyję. Dalej przez kości żuchwy do twarzy. 

Dotknij czoła. Zjedź do nosa. Oczy, rzęsy. Dalej policzki, które tak pięknie potrafią zapłonąć czerwienią. I dalej usta, miękkie i delikatne, które w życiu wypowiedziały tyle pięknych słów. Zanurz dłoń we włosach. Czujesz to? 

To koniec wycieczki. Mam nadzieję, że ci się podobała. A teraz powtórz ją ponownie i uśmiechaj się przy dotknięciu każdej łagodnej linii, krągłości, włosa, każdej blizny, rozstępów, zadrapań. To nie są niedoskonałości. To twoje ciało. Jego integralna część. 

Każdy człowiek chce pokochać drugiego człowieka. Chce pokochać świat. Więc zacznij od pokochania swojego własnego.


Autorka tekstu: Julka Błach – miłośniczka sztuki, literatury i podróży. Na co dzień zaczytuje się w listach Szymborskiej, pije kawę i pisze. Marzy jej się dom nad morzem i własna kawiarnia, ale póki co usilnie próbuje wybrać kierunek na studia.

Autorka ilustracji: Olga Grygiel – studentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się głównie tworzeniem ilustracji  w technikach mieszanych – łączy metody cyfrowe z tradycyjnymi. W wolnych chwilach, kiedy nie ilustruje, zajmuje się malarstwem olejnym i czytaniem horoskopów.” IG: @o_grygiel