Asesksualność. Czwarta orientacja
Anna Niemczyk
wydawnictwo Nova Raes
Temat aseksualności coraz częściej przebija się do mediów, jednak wiele osób nadal nie za bardzo rozumie, co termin ten w istocie oznacza. Nic dziwnego – tylko garstka z nas została w młodości uraczona zajęciami z rzetelnej edukacji seksualnej. Do tego wokół aseksualności od lat (od wieków? od tysiącleci?) narosła cała masa stereotypowych przekonań, które rzekomo mają tłumaczyć powód braku zainteresowania danej jednostki seksem. Usłyszeć można, że aseksualność to po prostu tymczasowa fanaberia, zdrowotna dysfunkcja, lub skutek przeżytych w przeszłości traum. Na szczęście pojawiała się na naszym wydawniczym rynku książka Aseksualność. Czwarta orientacja autorstwa Anny Niemczyk, która śpieszy z pomocą w rozwianiu masy fałszywych przekonań nagromadzonych wokół Asów (tak nazywają siebie osoby aseksualne) i wyposaża nas w naukowe fakty, udowadniające, że aseksualność jest niczym innym, jak wrodzoną predyspozycją jednostki.
Anna Niemczyk (aktywistka, psycholożka, badaczka i nauczycielka akademicka) w swojej książce zabiera nas w bardzo przystępną podróż po świecie osób aseksualnych. Objaśnia aseksualność przedstawiając najważniejsze związane z nią aspekty – kryterium posiadania lub nieposiadania libido, doświadczania lub niedoświadczania pociągu romantycznego, kierunku tego pociągu, jego siły i sposobów realizacji. Zdecydowanie nie jest to jednak książka, w której przeczytamy wyłącznie suche, psychologiczno-medyczne fakty. Statystyki i badania są tu punktem wyjścia do oddania głosu osobom aseksualnym, które oprowadzają nas po swojej rzeczywistości, mówią o swoich doświadczeniach, trudach, radościach i nadziejach. Fakt, że Anna Niemczyk postanowiła (mając zapewne z tyłu głowy zasadę show, don’t tell) pokazać nam prawdziwe historie prawdziwych ludzi, a nie tylko opowiadać o aseksualności w oparciu o naukowy research, jest bez wątpienia dużą zaletą jej książki i sprawia, że lektura staje się zrozumiała i poruszająca. Jest także, po prostu, ciekawa.
Myślę, że warto też zwrócić uwagę na fakt, że Aseksaulność. Czwarta orientacja jest pierwszą w Polsce książką tak obszernie opowiadającą o doświadczeniu Asów. Czytanie o historiach osób aseksualnych osadzonych w polskim kontekście (czyli w kontekście kraju, w którym spór o kwestie związane z seksualnością dominuje nagłówki we wszelakich mediach) sprawia, że lektura pomaga w lepszym wczuciu się w sytuację rodzimej społeczności osób aseksualnych. Do tego poszerza polski dyskurs medialny dotyczący seksualności o ważną i bardzo interesującą perspektywę.
Jeśli czujecie, że o aseksualności wiecie tyle, co nic, a chcecie ten stan rzeczy zmienić i poznać ją od strony prawdziwych ludzi – zdecydowanie będzie to książka dla Was. Pomoże ona też osobom, które chcę usystematyzować swoją wiedzę na temat aseksualności. Osobiście szczególnie doceniłam w niej to, że pokazuje ona na bardzo konkretnych przykładach, że seks, jako kategoria ważna czy wartość dodana, nie jest oczywistym doświadczeniem każdego człowieka. Co za tym idzie, brak zainteresowania seksem w żadnym razie nie czyni życia danej osoby smutną lub niepełną. Osób o tak odległym od mainstreamu stosunku do seksu i kategorii związków praktycznie nie widzimy w przekazach kulturowych, cudownie więc, że w książce Anny Niemczyk ich historie zostały przywrócone rzeczywistości, w której przecież od zawsze w jakimś stopniu funkcjonowały, ale nie znajdowały swojej pełnoprawnej i pełnokrwistej reprezentacji.
Tekst: Magdalena Falińska – czci koty, pisze i rysuje na ig @mag_falinska, praktykuje QiGong. Z wykształcenia kulturoznawczyni.