Trudno o bardziej aktualny temat niż zdrowie kobiet (i w ogóle osób z macicami). Z jednej strony nietracąca na aktualności kwestia praw do decydowanie o swoim ciele, zdrowiu i życiu, protesty na ulicach i medialne zainteresowanie organizacjami pomagającymi w przerywaniu ciąży. Z drugiej – ogólnoświatowa pandemia, która sprawia, że musimy dbać o siebie, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, bardziej niż jeszcze rok temu.

W takim właśnie czasie w moje ręce wpadł świeżo wydany e-book Zuzanny Wolskiej (któremu zresztą matronuje Szajn!). Zuzia jest fizjoterapeutką uroginekologiczną, która poza pracą na oddziale szpitala i w prywatnej przychodni, prowadzi (świetnego) Instagrama – @poradnikdziewczynski, na którym w prosty i przystępny sposób mówi o zdrowiu intymnym kobiet. E-book o tym samym tytule, co konto na Insta to właśnie ta wiedza zebrana w pigułce.

Książka jest krótka, zwięzła i czyta się ją bardzo szybko. Oczywiście, nie jest to powieść, którą musimy czytać chronologicznie, a kompendium wiedzy podzielone przejrzyście na rozdziały np. Anatomia czy Nawyki toaletowe. Dzięki temu same możemy wybrać, co nas najbardziej ciekawi lub z jakiej dziedziny chcemy poszerzyć własną wiedzę (jednak polecam przeczytać całość – to jeden wieczór, a poszerza i porządkuje informacje). Każdy rozdział zawiera samo „mięso”, nie ma dłużyzn ani zbędnych informacji, a sposób pisania jest naprawdę prosty i zrozumiały – mówi wam to osoba, której biologia w okresie edukacji była jednym z najmniej ulubionych przedmiotów. Dodatkowo w większości rozdziałów mamy przejrzyste ryciny, które pomagają zrozumieć tekst. Zresztą, na początku każdego rozdziału możemy podziwiać ozdobne ilustracje, a całość jest naprawdę pięknie wydana. 

Oprócz wiedzy i praktycznych porad na temat zdrowia intymnego, co jakiś czas w e-booku pojawia się możliwość zobaczenia filmiku z autorką w roli głównej. Wystarczy kliknąć na określone miejsce! Byłam zachwycona tą możliwością, gdyż na co dzień zdecydowanie wolę czytać książki w formie tradycyjnej, ale tutaj oprócz tekstu dostałam dzieło interaktywne. Uważam to za świetny pomysł, który bardzo urozmaicił lekturę. Kolejną sprawą, która zdobyła moje serce było umieszczenie na końcu ćwiczeń, które pomagają usprawnić mięśnie dna miednicy czy uporać się z bólem menstruacyjnym.

Jest to e-book, który zdecydowanie mogę polecić każdej osobie z macicą.

Nie jest on lekturą „na raz” tylko czymś, co warto mieć na dysku i zaglądać, kiedy np. coś nas niepokoi lub chcemy zadbać o nasze ciało wprawiając je w ruch. Myślę, że szczególnie przydatna będzie ona nastolatkom, które potrzebują jak najwięcej informacji o swoim ciele, a te niekoniecznie są przekazywane w szkole (naprawdę, próbowałam sobie przypomnieć, czy miałam jakąkolwiek lekcję biologii, na której padał zwrot „mięśnie dna miednicy” – niestety, nic z tego). Pamiętajmy, aby dbać o siebie mądrze – a do tego potrzeba wiedzy. Zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy tak wielu próbuje nam odebrać (co im się nigdy nie uda) – zarówno wiedzę, jak i ciała.

TU<<<< kupisz „Poradnik Dziewczyński”

Link Spotify <<< A tu posłuchasz naszego odcinka podcastu Szajn na głos z autorką ebooka Zuzią Wolską


Autorka tekstu: Emilia Osmólska – studentka od czterech lat, miała w tym czasie do czynienia z trzema kierunkami. Istnieje szansa, że niedługo skończy jeden z nich. Kiedyś chciała być księżniczką, aktualnie jej wymarzona przyszłość to pokaźna gromada piesków i balkonowy ogródek, który przeżyje więcej niż kilka tygodni. Uwielbia humus, tort bezowy i ogórki konserwowe.