obsesje

deszczowy parking
trawiące płuca poczucie winy
że myślę
i nieudolna próba zamglenia dymem papierosowym

metalowy most z milionem kropel
nieudana próba przejścia bez patrzenia w oczy

kolejne brudne myśli wymykają się z szybkością
z jaką ból palca, skaleczonego brzegiem kartki,
dociera do świadomości

i wracają
zawsze wracają

Ilustracja przedstawia kobietę siedzącą w centralnej części z kolanami przyciśniętymi do klatki piersiowej. Kobieta ma na sobie turkusową halkę. W prawej ręce trzyma zapalonego papierosa. Dym z papierosa zasłania górą połowę jej twarzy. Tło ilustracji jest granatowe i pokryte drobnymi kroplami wody. W oddali widać rozmyty zarys mostu.

powrót

farba zasycha
wracam do starych przyzwyczajeń
do braku perspektyw i myśli zamkniętych
nie otwieranych przez nikogo

namalowana błyskawica
schnie na szybie
przypomina o tym, co na zewnątrz

W centralnej części ilustracji znajduje się kobieta siedząca po turecku. Ma na sobie granatową bieliznę - top na ramiączkach i majtki. Ma czarne włosy do brody przepasane granatową opaską. Unosi prawą dłoń, która jest czerwona i zaciśnięta w pięść. Nad głową ma niewielką ciemną burzową chmurę z czerwonym piorunem. Tło ilustracji jest granatowe, pokryte małymi czerwonymi piorunami przypominającymi symbol strajku kobiet.

zamykam oczy

ulubioną porą dnia są teraz wieczory
kiedy mogę odetchnąć z ulgą
wieczór oznacza koniec i początek

oznacza
przetrwałam

W centralnej części ilustracji znajduje się kobieta siedząca z wyprostowanymi nogami. Jest przedstawiona do góry nogami, być może tułowiem leży na podłodze a nogi opiera o ścianę. Ma na sobie tylko granatowe majtki i białe skarpetki. Ma długie czarne włosy z białymi pasemkami. Obok jej prawej stopy znajduje się księżyc. Tło ilustracji jest granatowe i pokryte jasnymi gwiazdami.

Autorka wierszy: Teresa Kurowska – studentka kierunku filmowego, którego nazwy nikt z jej znajomych nie potrafi zapamiętać. Dużą wrażliwość społeczną chciałaby w przyszłości przekuć w tworzenie filmów dokumentalnych. Kocha tańczyć boso, chodzić do kina i szukać kolorowych ubrań w second handach. Dalej trochę nie wierzy, że mieszka 20 minut tramwajem do morza.
Instagram: @niebosklon_

Autorka ilustracji: Anna Marchewka – graficzka z zawodu, rysowniczka z zamiłowania. Inspirują ją koty, kobiecość i książki sci-fi. Zawsze w poszukiwaniu niedoścignionego ideału work-life balance. Behance: @marchewka