Matronat Szajn:
Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu
Nina Brochmann, Ellen
Stokken Dahl
Wydawnictwo Czarna Owca

Wstyd i zakłopotanie związane z poruszaniem „krępujących tematów” to jedne z przyczyn opuszczania zajęć z wychowania do życia w rodzinie. Według raportu grupy Ponton, wśród polskich nastolatków dotyczy to jednak tylko dziewcząt1. Czy o dojrzewaniu, intymności i odnajdywaniu się w zawiłościach dorosłego życia można rozmawiać bez skrępowania, w atmosferze bezpieczeństwa i akceptacji? Pewnie, a przykładem tego są „Dziewczyńskie sprawy” Niny Brochmann i Ellen Støkken Dahl.

Pocimy się, gdy jest gorąco. My to robimy, ty to robisz i Beyonce też

Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu to znacznie więcej niż instrukcja, jak wybierać środki higieny menstruacyjnej i z nich korzystać, jak radzić sobie z trądzikiem czy zapobiegać anemii. „Decyzja należy do Ciebie” – możesz chodzić w biustonoszu lub bez, golić nogi lub nie. Jeśli się na to jednak zdecydujesz, to znajdziesz tu informacje o tym, jak prawidłowo dobrać rozmiar stanika i jak usuwać włosy, nie podrażniając przy tym skóry. Autorki w przystępny sposób omawiają zagadnienia, z którymi dojrzewające dziewczęta mierzą się nierzadko po raz pierwszy. Ponadto odczarowują to, co dla dorosłych może być błahe, a dla nastolatków, doświadczających gwałtownych zmian w swoim ciele, bywa przecież bardzo krępujące. Dziewczyńskie sprawy to taki zestaw narzędzi, dzięki którym rozpracować można różne nowe, trudne sytuacje, a w przyszłości stać się świadomie podejmującą decyzje, empatyczną osobą dorosłą.

Mimo bijącego z książki ciepła i humoru, Dziewczyńskie sprawy to nie droga na skróty. Każdy z aspektów dojrzewania, nad którym pochylają się autorki, objaśniany jest w sposób kompleksowy i często dość szczegółowy. Nic dziwnego, bo obie są lekarkami. Wszystkie zawarte w przewodniku wyjaśnienia i porady posiadają więc dużą wartość merytoryczną i oparte są na doświadczeniu oraz zweryfikowanych, godnych zaufania źródłach (których listę znajdziecie zresztą na ostatnich stronach). Jako że dojrzewamy w indywidualnym tempie i różnym wieku, to książka dedykowana jest czytelniczkom w wieku od 9 do 16 lat. Chociaż zawiera wiadomości ważne na różnych etapach dojrzewania, to dla młodszych czytelniczek ilość nowej wiedzy może okazać się nieco przytłaczająca. Dobrym pomysłem może być przyjmowanie jej mniejszymi porcjami, rozdział po rozdziale, albo sięganie do tych fragmentów, które wydają się być aktualnie najbardziej potrzebne lub po prostu ciekawe.

Co, jeśli wpadnę w tarapaty?

Co ważne, rady zawarte w książce odnoszą się bezpośrednio do codzienności, w jakiej żyją nastolatki. Rozdziały poświęcone edukacji seksualnej zawierają także wyjaśnienia określeń potocznych, nierzadko wulgarnych, których znajomość pomaga lepiej nawigować w dziwnym świecie wchodzenia w dorosłość. Bezpośrednio poruszone są tematy stawiania i respektowania granic, wysyłania rozbieranych zdjęć czy wykorzystywania seksualnego. Autorki mówią też o tym, jak dbać o bezpieczeństwo podczas zawierania znajomości przez internet, i o niebezpieczeństwach związanych z nierealnymi wzorcami piękna i sukcesu, które widzimy na Instagramie. Z troską mówią o chorobie psychicznej i wyjaśniają, czym są zaburzenia odżywiania. Co zrobić, jeśli jednak pojawią się kłopoty? Polskie wydanie Dziewczyńskich spraw zawiera listę instytucji, z którymi można skontaktować się, jeśli potrzeba pomocy lub wsparcia.

Czy Dziewczyńskie sprawy to lektura dla wszystkich? Promowane są w nich otwartość i empatia, więc niezależnie jednak od poglądów i przekonań, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będą to nie tylko cenne informacje i przydatne wskazówki, ale też ciekawostki historyczne i anegdoty. Całość opatrzona jest poza tym ilustracjami, przez które (choć nie tylko!) niejeden dorosły zakocha się w tej książce.

1 Kontrola realizacji prawa młodzieży do edukacji seksualnej. Realizacja zajęć wychowanie do życia w rodzinie. Perspektywa uczennic/uczniów i dyrektorów/dyrektorek szkół. Skrót raportu z badań jakościowych. Mariola Bieńko, Zbigniew Izdebski, Krzysztof Wąż. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Ponton Grupa Edukatorów Seksualnych. Warszawa 2016


Autorka tekstu: Dominika Pawełczak – lekarka. Fascynuje się nauką, a zachwyca drobnymi sprawami codziennego życia. Największa fanka swojego psa i drożdżówek z kruszonką. Stara się pisać prosto o rzeczach zawiłych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Instagram: @pawel.czak